KOMPONENTY | ROZWIĄZANIA | SYSTEMY:

Wybierz kategorie:

Pozostałe elementy instalacji

Wyświetlanie 1–16 z 29 wyników

W zestawie elementów, jakie w sumie składają się na instalację gazową na łodziach, są także różnorodne dodatkowe produkty. Między innymi są to śrubunki oraz trójniki. Żeby cała instalacja działała niezawodnie, każdy z elementów musi być wysokiej jakości. Dlatego zakupy rób zawsze sprawdzonych miejscach, które tę jakość zapewniają. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i ciągłemu analizowaniu procesów technologicznych oraz kontaktom z najlepszymi producentami GOK jest właśnie takim miejscem.

Śrubunki

Są to elementy, których zadaniem jest łączenie rur w instalacji. W trakcie dobierania i montowania śrubunków z pierścieniem wcinającym musisz dokładnie przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji montażu, która dostarczana jest wraz z produktem, a także wszelkich specyfikacji technicznych śrubunków z pierścieniem wcinającym i śrubunków wkręcanych. Przykładem takiego produktu jest Śrubunek kątowy mosiężny RVS 8 x RVS 8.

Elementy wykonane z mosiądzu bardzo często są wykorzystywane do instalacji pracujących w środowisku wodnym. Są też doskonałe do instalacji, które mają kontakt z wodą morską. Takie elementy sprawdzą się najlepiej, ponieważ dzięki swoim właściwościom antykorozyjnym, zapewniają bardzo dobrą trwałość instalacji.

Jak wybrać śrubunki i złączki

Jeśli chcesz kupić złączki, sprawdź przede wszystkim jej rodzaj. Jeśli cała instalacja ma być wykonana z miedzi, to dobieraj elementy z tego samego materiału, co utrzyma właściwości antykorozyjne całości.

Istotny jest również kształt danej złączki. W jednym rodzajach połączeń najlepiej sprawdzą się śrubunki proste, w innych dużo lepiej swoje zadanie wykonają połączenia w kształcie kolanka.

Kolejny punkt to wymiary – wszystkie elementy, zarówno śrubunki, jak i trójniki powinny być dobrane zgodnie z wymiarami, aby można je było przymocować w sposób dający możliwie najwyższą szczelność instalacji.

Montaż

Warto pamiętać, że w trakcie montażu należy kierować się wskazówkami dotyczącymi sposobu i kolejności wykonywania prac, które znajdują się w instrukcji dostarczanej wraz z zakupionymi produktami. Tylko wysokiej jakości elementy zainstalowane we właściwy sposób mogą zapewnić niezawodne funkcjonowanie całości instalacji. Ważne wskazówki przy montażu śrubunków

 • W trakcie montażu śrubunków z pierścieniem wcinającym z rurą miedzianą bądź aluminiową należy koniecznie zastosować tuleję wzmacniającą. W przypadku pracy z rurą aluminiową użyć należy tulejek wzmacniających wykonanych ze stali.
 • Przy przepiłowaniu rury nie należy używać obcinaka do rur ani szlifierki-przecinarki. Następnie trzeba wygładzić końce rur oraz je oczyścić.
 • Wszystkie zniekształcenia na końcach rur, np. krzywo przycięte lub niedokładnie wygładzone rury, zmniejszają żywotność i szczelność połączenia
 • Inny sposób dokręcania niż wskazany w instrukcji obniża wytrzymałość na obciążenie ściskające i skraca żywotność śrubunku. Może to spowodować nieszczelność lub wysunięcie się rury.
 • Po każdym rozłączeniu przyłącza rurowego należy ponownie mocno dokręcić nakrętkę (z taką samą siłą), tak jak przy pełnym lub pierwszym montażu, przytrzymując przy tym króciec śrubunku kluczem płaskim.
 • Demontaż i/lub dokręcanie śrubunków i elementów połączeń można wykonywać wyłącznie po całkowitym zredukowaniu ciśnienia.
 • Podczas ponownego montażu należy wymienić uszczelki (jeżeli takowe są przewidziane)! Należy zwrócić uwagę, by uszczelki były prawidłowo ułożone, a śrubunki dobrze dociągnięte.

Bezpośrednio po montażu należy przeprowadzić próbę szczelności połączeń. Aby to zrobić, należy:

 • zamknąć całą armaturę odcinającą urządzenie odbiorcze gazu,
 • powoli otworzyć zawór poboru gazu na zbiorniku lub zawory na butli gazowej,
 • spryskać wszystkie złącza środkiem pieniącym (np. sprayem do lokalizowania wycieków),
 • sprawdzić szczelność obserwując czy w środku pieniącym nie tworzą się pęcherzyki.

Po montażu i pozytywnej próbie szczelności instalacja jest gotowa do użytkowania

Użytkowanie

Co ważne, produkt należy użytkować zgodnie z przeznaczeniem. Ważne! Wypływający gaz jest łatwopalny! Może spowodować wybuch, ciężkie poparzenia w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą. Bezwzględnie należy:

 • kontrolować regularnie szczelność połączeń
 • zamknąć niezwłocznie instalację w przypadku stwierdzenia zapachu gazu lub nieszczelności
 • usunąć z sąsiedztwa instalacji materiały łatwopalne i urządzenia elektryczne
 • przestrzegać obowiązujących zasad i przepisów bezpieczeństwa.

Wszelkie wskazówki bezpieczeństwa znajdują się w dołączonej instrukcji. Należy się z nimi zapoznać i bezwzględnie się do nich stosować.

Konserwacja i naprawy

Jeśli tylko zaobserwujesz jakiekolwiek oznaki zużycia lub uszkodzenia któregokolwiek z produktów bądź jego części, należy go wymienić. W trakcie pracy nad wymianą muszą bezwzględnie być zachowane wszystkie procedury tak samo, jak przy montażu, następnie kontroli szczelności oraz uruchamianiu. Co istotne – prawidłowo zamontowana, a także użytkowana we właściwy sposób instalacja nie wymaga konieczności konserwacji.

W razie dodatkowych pytań dotyczących oferowanych przez nas produktów zapraszamy do kontaktu. Nasi pracownicy udzielą wszelkich niezbędnych informacji.

 

Obsługa Klienta

pn-pt. 8.00 - 16.00 
email: [email protected]

ul. Traugutta 126
63-400 Ostrów Wlkp.
NIP: 622-24-90-580, BDO: 000110359
Sąd Rejonowy w Poznaniu IX Wydział Gospodarczy KRS Nr 0000167508
Kapitał Zakładowy 100.000 PLN
© 2022 GOK Polska | realizacja i wdrożenie KamikStudio
chevron-down