KOMPONENTY | ROZWIĄZANIA | SYSTEMY:

Wybierz kategorie:

Parowniki elektryczne

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

Parowniki LPG

Najogólniej rzecz ujmując parowniki to urządzenia służące do odparowania gazu z postaci płynnej do postaci gazowej. Parownik należy do grupy wymienników ciepła, których główną funkcją jest wymiana ciepła pomiędzy elementem grzewczym (w różnej formie) a gazem LPG w formie ciekłej. W zależności od tego, w jaki sposób do parownika dostarczona jest energia cieplna, wśród urządzeń można wyróżnić:

 • parowniki elektryczne,
 • parowniki wodne,
 • parowniki gazowe.

Parowniki elektryczne

Zimmer Z50P to suchy elektryczny parownik gazu LPG lub propanu. Zapewnia on dodatkową energię, aby odparować ciekły gaz, gdy dostępna ilość energii w naturalnym środowisku jest niewystarczająca, by do odparowania mogło dojść samoistnie.

Model Zimmer Z50P dostępny w portfolio GOK to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie wysoką sprawność i łatwość obsługi. Niewątpliwe zalety tego produktu to:

 • bezproblemowość i niezawodność, a także łatwa instalacja,
 • energooszczędność,
 • łatwość dostępu do podzespołów,
 • konstrukcja sucha, brak konieczności stosowania wody lub glikolu,
 • wyjątkowo szybkie uruchamianie – w mniej niż 60 sekund.

Parownik ten jest w stanie zapewnić dodatkową energię, gdy jej dostępna ilość jest niewystarczająca do samoistnego odparowania. Niewątpliwie istotny jest fakt, że pozwala uzyskać większą wydajność z mniejszej ilości przechowywanego gazu. Doceni to każdy, kto ma ograniczone miejsce na zbiorniki. Kolejny atut to możliwość zasilania przez jeden bądź kilka zbiorników.

Zastosowanie parownika elektrycznego

Parowniki elektryczne znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Między innymi są stosowane w lakiernictwie, zakładach przemysłowych, ubojniach drobiu, halach magazynowych, hotelach i szpitalach. Używane są wszędzie tam, gdzie naturalny proces odparowywania gazu nie jest wystarczający, by zaspokoić potrzeby odbiornika.

Jak działa parownik elektryczny?

Zasady działania parownika elektrycznego można opisać w kilku punktach:

 1. Faza płynna LPG dostaje się do zaworu wlotowego.
 2. Faza płynna jest kontrolowana przed ogranicznik metal-do-metal w postaci – gniazda i kulki. Ruchoma kulka zapewnia powtarzalne i niezawodne działanie.
 3. Energia jest przekazywana z wymiennika ciepła do LPG.
 4. Podczas przejścia przez łatwe w konserwacji rury LPG odparowuje. Aluminiowy wymiennik ciepła zapewnia doskonałe przekazywanie ciepła i bezkorozyjne działanie. Energia pobierana z wymiennika ciepła jest uzupełniana przez energooszczędne, samoregulujące się grzałki, zużywające tylko tyle energii, ile wymaga odparowywanie. Grzałki działają bez uciążliwych przełączników, czujników, styczników i innych systemów kontroli.
 5. Wydostająca się faza gazowa LPG ogrzewa lub chłodzi czujnik temperatur, zapewniając informację zwrotną dla zaworu wlotowego. Zawór wlotowy łączy tę informację z informacją o ciśnieniu, aby zapewnić, że z Zimmer wydostanie się wyłącznie przegrzana faza gazowa LPG.

Niewątpliwie ważną informacją jest to, że parownik będzie działać nawet w przypadku przerwy w dopływie energii elektrycznej, aż zostanie wykorzystana cała nakumulowana do tej pory energia. W momencie powrotu zasilania praca będzie kontynuowana. W momencie, gdy skumulowana energia zostanie zużyta, a zasilanie nie zostanie przywrócone, zawór wlotowy zamknie się, gdy będzie niewystarczająca ilość ciepła w wymienniku. Po przywróceniu zasilania, parownik automatycznie zacznie działać ponownie.

Konserwacja parownika elektrycznego

Parowniki elektryczne dostępne w GOK zostały zaprojektowane w taki sposób, by działały przez długi czas bezawaryjnie. Jednak, by tak było, niezwykle istotna jest ich konserwacja, przeprowadzana we właściwy sposób i zgodnie z harmonogramem. Jest to niezbędne ze względu na charakter wykorzystania parowników i obciążenia, jakim są poddawane. Jedynie przestrzeganie harmonogramu, typ i częstotliwość konserwacji może zapewnić warunki konieczne dla poprawnego działania parownika. Warto też pamiętać, że warunki, w jakich pracuje parownik, a także jakość podawanego LPG mogą spowodować, że niezbędne okaże się wykonywanie konserwacji częściej. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące harmonogramu, a także ewentualnych części wymiennych klient otrzymuje w Instrukcji dołączonej do dokumentacji przy zakupie danego modelu.

Sama konserwacja parownika elektrycznego powinna być poprzedzona odłączeniem parownika od zasilania, co zapobiegnie wystąpieniu porażenia prądem elektrycznym. Następnie należy sprawdzić, czy został odcięty dopływ gazu płynnego oraz, czy sam parownik jest opróżniony. Kolejny krok to sprawdzenie, czy każde możliwe źródło zapłonu znajdujące się w promieniu 25 stóp (około 7,5 m) od obszaru roboczego zostało zabezpieczone.

Przy konserwacji parownika nie należy zapominać, iż parowniki elektryczne są przeznaczone do użytkowania z gazem płynnym, przez co ich obsługą mogą zajmować się wyłącznie osoby przeszkolone, posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Obsługa Klienta

pn-pt. 8.00 - 16.00 
email: [email protected]

ul. Traugutta 126
63-400 Ostrów Wlkp.
NIP: 622-24-90-580, BDO: 000110359
Sąd Rejonowy w Poznaniu IX Wydział Gospodarczy KRS Nr 0000167508
Kapitał Zakładowy 100.000 PLN
© 2022 GOK Polska | realizacja i wdrożenie KamikStudio
chevron-down