KOMPONENTY | ROZWIĄZANIA | SYSTEMY:

Wybierz kategorie:

Bez atexu

Wyświetlanie 1–16 z 39 wyników

Elektrozawory to elementy, które są jednymi z bardzo istotnych części składowych w instalacjach. Dzięki ich działaniu można sterować przepływem ciekłych mediów, co poprawia efektywność pracy całej instalacji, a także podnosi bezpieczeństwo jej działania. W GOK znajdziesz między innymi elektrozawory bez atexu. Doświadczenie, a także współpraca z najlepszymi partnerami pozwala na oferowanie wysokiej jakości produktów.

Zawory i elektrozawory

Głównym zadaniem, jakie mają zawory, jest otwieranie i zamykanie przepływu ciekłych mediów w instalacjach. Wbrew pozorom, choć są one niewielkimi i według wielu osób niepozornymi urządzeniami, to mogą niejednokrotnie uratować firmę czy mieszkanie np. przed zalaniem wodą.

Elektrozawory jak sama nazwa wskazuje, są zaworami sterowanymi za pośrednictwem prądu elektrycznego. Zawory tego typu najczęściej swoje zastosowania znajdują w automatyce przemysłowej, a także motoryzacji czy w instalacjach gazowych. Należy jednak pamiętać, że nie są to jedyne miejsca, gdzie z powodzeniem można takie elektrozawory zamontować.

Bez wątpienia elektrozawory mają liczne zalety. Jednak największą z nich jest to, że mogą one bardzo sprawnie i efektywnie kontrolować przepływ płynów oraz gazów. Warto więc pamiętać, że dobrej jakości produkty mogą działać bezawaryjnie nawet przy długotrwałym i intensywnym użytkowaniu.

Wśród licznych zalet elektrozaworów można wymienić między innymi:

  • kompaktową konstrukcję zaworów,
  • redukcję kosztów,
  • błyskawiczne uruchamianie,
  • niski pobór energii,
  • kompatybilność materiałową,
  • długą żywotność,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa.

Przykładem elektrozaworu bez atexu jest Elektrozawór 1/2", N.C 230VAC 15W NBR 0-16bar.

Działanie elektrozaworu

Po podaniu napięcia (230 V, 110 V, 24 V oraz 12 V prądu stałego lub zmiennego) na cewkę jest ono przetwarzane przez elektromagnes na siłę magnetyczną. Siła ta wprawia w ruch rdzeń znajdujący się w zaworze. W zależności od tego ruchu zawór jest otwierany lub zamykany. Jest on nazywany zaworem normalnie zamkniętym, gdy przy braku energii ciecz nie przepływa, bądź normalnie otwartym, gdy przy braku energii ciecz przepływa

Montaż elektrozaworu

Przed montażem należy upewnić się, że produkt nie jest w żaden sposób uszkodzony i jest kompletny. Nie należy używać produktu uszkodzonego lub niekompletnego. Przed użyciem naszych produktów należy zapoznać się z etykietami i innymi informacjami umieszczonymi na produkcie i opakowaniu. Przed montażem należy upewnić się, że ciśnienie w przewodzie nie przekracza ciśnienia maksymalnego podanego na etykiecie produktu. Przed montażem należy upewnić się, że produkt jest kompatybilny z instalacją, w której ma zostać użyty. Nie należy przekraczać roboczych wartości granicznych podanych w specyfikacji technicznej. Przed przystąpieniem do montażu należy upewnić się, że w przewodzie, do którego zostanie przyłączony zawór, nie ma żadnego przepływu i nie ma możliwości, by się pojawił podczas montażu.

Po podłączeniu zaworu elektromagnetycznego do instalacji rurowej cewkę umieszcza się na zaworze ręcznie. Po zamontowaniu cewkę dokręca się ręcznie nakrętką radełkowaną. Gniazdo z przyłączonym do niego kablem jest umieszczane na cewce i przykręcane specjalnymi śrubami mocującymi. W zaworach elektromagnetycznych z rurką wspomnianą rurkę umieszcza się w odpowiedni sposób, a następnie dokręca właściwym kluczem.

Użytkowanie elektrozaworu

Elektrozawory są elementami sterującymi wykorzystywanymi do sterowania przepływem mediów ciekłych. Funkcje elektrozaworu można zatem podsumować następująco: ma on za zadanie zapewnić przepływ, odciąć przepływ, zapewnić właściwe proporcje, utworzyć mieszaninę. Zawory elektromagnetyczne w postaci zaworu 2/2-drogowego oraz 3/2-drogowego mogą być wykorzystywane w różnorodnych zastosowaniach. Są to zawory najczęściej wykorzystywane do sterowania przepływem mediów ciekłych. Są one używane z wieloma mediami, takimi jak powietrze, woda, para, kwas, gaz, gaz ziemny, olej opałowy, benzyna, LPG, olej napędowy itp.

Konserwacja elektrozaworu

Zgodnie z rysunkami złożeniowymi, które zostały umieszczone w odpowiednim miejscu w dostarczanej instrukcji obsługi urządzenia, zawór elektromagnetyczny ma konstrukcję otwartą, a części są sprawdzane i czyszczone sprężonym powietrzem. Należy odpowiednio wyczyścić przede wszystkim rdzeń, membranę, sprężynę membrany oraz kryzę. Należy usunąć znajdujące się na nich zadziory i pozostałości. Ewentualne uszkodzone części powinny zostać zastąpione oryginalnymi częściami zapasowymi marki TORK. Części zapasowe mogą być dostarczone przez osoby uprawnione. Podczas konserwacji i montażu należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić delikatnych części. Po przeprowadzeniu jakichkolwiek czynności konserwacyjnych należy sprawdzić połączenia elektryczne, przeprowadzić wymagane pomiary elektryczne oraz sprawdzić zawór pod kątem prawidłowego działania.

W razie pojawienia się pytań lub jakichkolwiek wątpliwości dotyczących oferowanych przez nas produktów zapraszamy do kontaktu. Nasi pracownicy z pewnością udzielą wszelkich niezbędnych informacji.

Obsługa Klienta

pn-pt. 8.00 - 16.00 
email: [email protected]

ul. Traugutta 126
63-400 Ostrów Wlkp.
NIP: 622-24-90-580, BDO: 000110359
Sąd Rejonowy w Poznaniu IX Wydział Gospodarczy KRS Nr 0000167508
Kapitał Zakładowy 100.000 PLN
© 2022 GOK Polska | realizacja i wdrożenie KamikStudio
chevron-down