KOMPONENTY | ROZWIĄZANIA | SYSTEMY:

Wybierz kategorie:

Z atexem

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Elektrozawory to elementy, które są jednymi z bardzo istotnych części składowych w instalacjach. Dzięki ich działaniu można sterować przepływem ciekłych mediów, co poprawia efektywność pracy całej instalacji, a także podnosi bezpieczeństwo jej działania. W GOK znajdziesz między innymi elektrozawory z atexem. Doświadczenie, a także współpraca z najlepszymi partnerami pozwala na oferowanie wysokiej jakości produktów.

Zawory i elektrozawory

Głównym zadaniem, jakie mają zawory, jest otwieranie i zamykanie przepływu ciekłych mediów w instalacjach. Wbrew pozorom, choć są one niewielkimi i według wielu osób niepozornymi urządzeniami, to mogą niejednokrotnie uratować firmę czy mieszkanie np. przed zalaniem wodą.

Elektrozawory jak sama nazwa wskazuje, są zaworami sterowanymi za pośrednictwem prądu elektrycznego. Zawory tego typu najczęściej swoje zastosowania znajdują w automatyce przemysłowej, a także motoryzacji czy w instalacjach gazowych. Należy jednak pamiętać, że nie są to jedyne miejsca, gdzie z powodzeniem można takie elektrozawory zamontować.

Bez wątpienia elektrozawory mają liczne zalety. Jednak największą z nich jest to, że mogą one bardzo sprawnie i efektywnie kontrolować przepływ płynów oraz gazów. Warto więc pamiętać, że dobrej jakości produkty mogą działać bezawaryjnie nawet przy długotrwałym i intensywnym użytkowaniu.

Wśród licznych zalet elektrozaworów można wymienić między innymi:

  • kompaktową konstrukcję zaworów,
  • redukcję kosztów,
  • błyskawiczne uruchamianie,
  • niski pobór energii,
  • kompatybilność materiałową,
  • długą żywotność,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa.

Certyfikat ATEX

Dyrektywa ATEX powstała z inicjatywy Unii Europejskiej. Zawierają się w niej wszelkie wymagania związane z pracą w miejscach, które są zagrożone potencjalnym wybuchem. Strefy te to miejsce, gdzie występuje mieszanina palnych substancji i w których może dojść do zapłonu zagrażającego zdrowiu i życiu. Co istotne, w ATEX potwierdzony deklaracją zgodności CE jest jedynym prawnym certyfikatem dla stref zagrożenia wybuchem w Unii Europejskiej. Szukając więc pewnego produktu, sprawdź, czy posiada on właśnie ten certyfikat.

Elektrozawory z atexem

W środowiskach wybuchowych lub w których występuje ryzyko wybuchu używane są cewki elektromagnetyczne TORK z certyfikatem ATEX. Zawory elektromagnetyczne z cewkami w wykonaniu przeciwwybuchowym mogą być wykorzystywane przykładowo w przypadku LPG, gazu ziemnego, oleju opałowego i napędowego. Wszystkie elementy przewodzące w cewkach elektromagnetycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym zgodnie z wymaganiami normy są pokryte materiałami nieprzewodzącymi. Z tego też powodu przedstawione elektrozawory są wyposażone w gniazdo IP 65 oraz kabel zasilający o długości 3 m o specyfikacji przeciwwybuchowej.

Przyłącze uziemienia zaworów elektromagnetycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym W przypadku zaworów elektromagnetycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym zapewnione musi być uziemienie. W przypadku elektrozaworów zasilanych prądem przemiennym można użyć przewodu uziemiającego kabla zasilającego. W przypadku elektrozaworów zasilanych prądem stałym można użyć zewnętrznego kabla uziemiającego. Zewnętrzny kabel uziemiający musi być podłączony do punktu uziemienia.

Przykładem elektrozaworu z atexem jest Elektrozawór 1", N.C, 230 VAC, 15W, Viton, 0,5-40 bar, EX

Montaż elektrozaworu

Przed montażem należy upewnić się, że produkt nie jest w żaden sposób uszkodzony i jest kompletny. Nie należy używać produktu uszkodzonego lub niekompletnego. Przed użyciem naszych produktów należy zapoznać się z etykietami i innymi informacjami umieszczonymi na produkcie i opakowaniu. Przed montażem należy upewnić się, że ciśnienie w przewodzie nie przekracza ciśnienia maksymalnego podanego na etykiecie produktu. Przed montażem należy upewnić się, że produkt jest kompatybilny z instalacją, w której ma zostać użyty. Nie należy przekraczać roboczych wartości granicznych podanych w specyfikacji technicznej. Przed przystąpieniem do montażu należy upewnić się, że w przewodzie, do którego zostanie przyłączony zawór, nie ma żadnego przepływu i nie ma możliwości, by się pojawił podczas montażu.

Konserwacja elektrozaworu

Zgodnie z rysunkami złożeniowymi, które zostały umieszczone w odpowiednim miejscu w dostarczanej instrukcji obsługi urządzenia, zawór elektromagnetyczny ma konstrukcję otwartą, a części są sprawdzane i czyszczone sprężonym powietrzem. Należy odpowiednio wyczyścić przede wszystkim rdzeń, membranę, sprężynę membrany oraz kryzę. Należy usunąć znajdujące się na nich zadziory i pozostałości. Ewentualne uszkodzone części powinny zostać zastąpione oryginalnymi częściami zapasowymi marki TORK. Części zapasowe mogą być dostarczone przez osoby uprawnione. Podczas konserwacji i montażu należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić delikatnych części. Po przeprowadzeniu jakichkolwiek czynności konserwacyjnych należy sprawdzić połączenia elektryczne, przeprowadzić wymagane pomiary elektryczne oraz sprawdzić zawór pod kątem prawidłowego działania.

W razie pojawienia się pytań lub jakichkolwiek wątpliwości dotyczących oferowanych przez nas produktów zapraszamy do kontaktu. Nasi pracownicy z pewnością udzielą wszelkich niezbędnych informacji.

 

Obsługa Klienta

pn-pt. 8.00 - 16.00 
email: [email protected]

ul. Traugutta 126
63-400 Ostrów Wlkp.
NIP: 622-24-90-580, BDO: 000110359
Sąd Rejonowy w Poznaniu IX Wydział Gospodarczy KRS Nr 0000167508
Kapitał Zakładowy 100.000 PLN
© 2022 GOK Polska | realizacja i wdrożenie KamikStudio
chevron-down