KOMPONENTY | ROZWIĄZANIA | SYSTEMY:

Wybierz kategorie:

Detekcja Gazu

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Detekcja gazu

Detektory gazu to niezwykle istotne elementy całej instalacji LPG. By móc "spać bezpiecznie" i mieć pewność, że detektor zadziała we właściwy sposób, produkt ten musi być elementem sprawdzonym i wysokiej jakości. W zespole GOK jesteśmy tego świadomi, dlatego też u nas możesz znaleźć doskonały produkt, który Cię nie zawiedzie.

Instalacja zbiornikowa LPG

Przydomowe instalacje zbiornikowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów szukających dla siebie najlepszego źródła ogrzewania. Skłaniają ich do takiego wyboru najczęściej czynniki ekonomiczne, a także rosnąca świadomość ekologiczna. Wciąż mieszkańcy wielu miejscowości nie mają możliwości podłączenia się do miejskiej sieci gazowej. Właśnie dla nich powstały przydomowe instalacje LPG, zarówno te butlowe, jak i zbiornikowe. Jeśli i Ty myślisz o ekonomicznym sposobie ogrzewania, który będzie dodatkowo przyjazny środowisku, to jest to doskonały wybór również dla Ciebie.

Detektor gazu

Detektor gazu jest urządzeniem przeznaczonym do ulatniających się oparów. Sygnalizator gazu wykrywa metan, propan, butan lub ich mieszanki. Urządzenie w zestawie z elektrozaworem pozwala automatycznie odciąć dopływ gazu w momencie uruchomienia alarmu. Sam detektor jest tanim, niezawodnym i łatwym w obsłudze urządzeniem.

Detektory zostały zaprojektowane do działania jako detektor gazu z wyjściem przekaźnikowym. Detektory są skalibrowane tak, aby wykrywać gaz od 10% wartości LEL (dolna granica wybuchowości). Próg ten może się zmieniać w zależności od warunków otoczenia, lecz nie przekroczy 15% wartości LEL przez pierwszych 5 lat pracy. Po upływie tego czasu lub w przypadku zapalenia się żółtej diody „FAULT” należy wymienić sensor detektora. W tym celu, w instrukcji znajduje się etykieta, na której należy wskazać odpowiedni okres pracy (4 lata od daty instalacji) – etykieta ta musi zostać wypełniona przez osobę podłączającą urządzenie.

Sygnalizatory na detektorze gazu

Na przednim panelu urządzenia znajdują się trzy diody:

  • zielona (włączone) wskazuje, że urządzenie jest zasilane
  • żółta (awaria) + sygnał dźwiękowy wskazuje, że detektor gazu jest uszkodzony
  • żółta (samo miganie) wskazuje, że należy wymienić sensor gazu (sam czujnik)
  • czerwona (alarm) wskazuje, że wykryte w powietrzu stężenie gazu przekracza próg alarmowy.

W przypadku uszkodzenia detektor zasygnalizuje usterkę, podświetlając na stałe żółtą diodę i uruchamiając sygnał dźwiękowy z dwusekundową przerwą. W przypadku alarmu detektor zaświeci czerwoną diodę, a po 20 sekundach zabrzmi alarm dźwiękowy i uruchomi się przekaźnik.

Montaż detektora gazu

Zarówno sama instalacja, jak i wyłączenie urządzenia z eksploatacji mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowane osoby. Instalacja gazu i wszelkich urządzeń wyłączających musi być zgodna z obowiązującymi przepisami krajowymi.

Wymagania dotyczące montażu:

  • maksymalnie 30 cm od sufitu, w przypadku modelu Beta 752/M do wykrywania metanu
  • maksymalnie 30 cm od podłogi, w przypadku modelu Beta 752/G do wykrywania LPG

Urządzenia powinny znajdować się w odległości od 1 do 4 metrów od urządzenia gazowego (kuchenki, piecyka itp.). Najlepiej, gdy detektor będzie znajdował się w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się jakieś urządzenie gazowe, a w przypadku budynków wielopiętrowych – co najmniej jedno urządzenie na każde piętro.

Niezalecany montaż:

  • bezpośrednio nad zlewem lub urządzeniem gazowym
  • w małych pomieszczeniach, w których można stosować alkohol, amoniak, puszki z aerozolem lub innymi lotnymi substancjami na bazie rozpuszczalników
  • w miejscach słabo wentylowanych
  • w pobliżu ścian lub przeszkód, które mogą zatrzymać przepływ gazu od użytkownika do detektora, lub w pobliżu wyciągów, lub wentylatorów, które mogą zmienić kierunek przepływu powietrza
  • w miejscach, w których temperatura może dochodzić do ponad 40°C lub poniżej -10°C
  • w miejscach o dużej wilgotności lub z dużą ilością oparów

Konserwacja i wymiana detektora gazu

Zalecany jest kontakt z instalatorem co najmniej raz w roku w celu ogólnej weryfikacji stanu urządzenia

Co ważne, nie należy używać czystego gazu, np. do zapalniczek, bezpośrednio na czujniku, ponieważ może on zostać nieodwracalnie uszkodzony. Przy czyszczeniu należy też pamiętać, że górną powierzchnię detektora gazu można czyścić ściereczką. Nie należy też samego urządzenia otwierać, gdyż może to spowodować jego uszkodzenie.

Wymień czujnik, gdy świeci się dioda „FAULT” lub po 5 latach pracy. Należy też pamiętać, że sama procedura wymiany musi być przeprowadzona przez autoryzowanych i przeszkolonych instalatorów.

W przypadku alarmu

  • zgaś wszystkie otwarte płomienie
  • odetnij dopływ gazu wyłącznikiem awaryjnym i/ lub, w przypadku LPG, przy zbiorniku lub butlach
  • nie włączaj ani nie wyłączaj żadnych świateł elektrycznych
  • nie uruchamiaj żadnych urządzeń zasilanych elektrycznie
  • otwórz drzwi i okna, aby przewietrzyć pomieszczenie

Jeśli alarm się wyłączy, konieczne jest zidentyfikowanie przyczyny alarmu i podjęcie odpowiednich działań. Jeżeli alarm się nie wyłączy, a przyczyna wycieku nie jest widoczna i /lub nie można jej usunąć, opuść pomieszczenie i natychmiast powiadom pogotowie gazowe.

Odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące samych detektorów, jak i instalacji zbiornikowych LPG udzielą nasi pracownicy.

Obsługa Klienta

pn-pt. 8.00 - 16.00 
email: [email protected]

ul. Traugutta 126
63-400 Ostrów Wlkp.
NIP: 622-24-90-580, BDO: 000110359
Sąd Rejonowy w Poznaniu IX Wydział Gospodarczy KRS Nr 0000167508
Kapitał Zakładowy 100.000 PLN
© 2022 GOK Polska | realizacja i wdrożenie KamikStudio
chevron-down