KOMPONENTY | ROZWIĄZANIA | SYSTEMY:

11/08/2022

Gaz płynny LPG, a gaz ziemny (CNG lub LNG)

LPG (gaz płynny/propan-butan) i CNG/LNG (gaz ziemny/metan) znacznie różnią się od siebie.

CNG (sprężony gaz ziemny - głównie metan)

To konwencjonalny gaz ziemny. CNG transportowany jest z punktu A do punktu B za pomocą rurociągów. Jego dostępność uzależniona jest w dużym stopniu od dostaw z Rosji i istniejącej infrastruktury (rurociągi i miejscowe przyłącza gazu ziemnego).

LNG (płynny gaz ziemny)

Aby upłynnić metan i przygotować go do transportu morskiego trzeba go schłodzić do temperatury -161°C. LNG transportowany jest specjalnymi statkami i rozładowywany na specjalnych terminalach LNG, a potem regazyfikowany. Po regazyfikacji może być on wprowadzony do sieci gazu ziemnego i rozprowadzony dalej do odbiorców w tej samej sieci co CNG.

LPG (głównie propan-butan)

Pochodzi w dużym stopniu z rafinerii (jest produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej) lub powstaje w wyniku naturalnych procesów w złożach gazu ziemnego i ropy naftowej. Gaz ten transportowany jest za pomocą statków, cystern kolejowych i cystern samochodowych, niezależnie od infrastruktury gazu ziemnego. LPG sprowadzany jest między innymi z państw europejskich i USA. LPG skrapla się w temperaturze pokojowej pod stosunkowo niskim ciśnieniem (5-10 bar). Powstały w ten sposób skroplony gaz jest stabilny i można go przechowywać przez długi czas w zbiornikach i/lub w butlach. 5-kilogramowa butla z gazem zawiera wartość opałową prawie 65 kilowatogodzin. Jest to wartość szczytowa, której nie dorównują inne źródła energii, takie jak gaz ziemny, pelet drzewy czy węgiel drzewny. Oprócz wysokiej wartości opałowej gaz płynny ma jeszcze jedną zaletę: nie zawiera niemal żadnych substancji szkodliwych dla środowiska i spala się prawie bez pozostałości.

Obok kopalnego LPG istnieje regeneracyjne formy tego gazu: bio LPG oraz rDTM (regeneracyjny dimetylen). rDTM jest to gaz skroplony o właściwościach fizycznych zbliżonych do propanu, który w przyszłości ma być stosowany wraz z innymi regeneracyjnymi gazami skroplonymi jako produkt zastępujący kopalne gazy skroplone. rDME - ma pojawić się na rynku około 2025 roku i może być produkowany z szerokiej gamy organicznych surowców, dzięki czemu produkcja jest łatwiejsza do skalowania.

Pochodzenie LPG
Ogrzewanie gazem płynnym (LPG)

Ci, którzy mieszkają z dala od sieci gazu ziemnego w domu jednorodzinnym lub wielorodzinnym, ale nadal chcą ogrzewać gazem, stawiają na LPG. Zbiornik LPG znajduje się w ogrodzie lub jest zakopany w ziemi. LPG nie pochodzi zatem z sieci. Posiadanie własnego zbiornika LPG gwarantuje w aktualnej sytuacji samowystarczalność i niezależność w dostawie ciepła. Ponadto taki magazyn w zasadzie daje możliwość kupowania energii w dużych ilościach, w momencie gdy jest ona stosunkowo tania. Niezależność i kompensacja wahań cen - dwa główne czynniki, które obecnie są bardzo istotne.

Instalacja wielobutlowa jako alternatywa?

Jeśli brak jest miejsca lub środków finansowych na własny zbiornik i/lub jeśli klient chce być przygotowany na najgorszy scenariusz jakim jest brak gazu ziemnego można pomyśleć o użyciu butli gazowych (system wielobutlowy) i omówić to z firmą specjalistyczną. Równolegle do przyłącza gazu ziemnego firma specjalistyczna mogłaby ułożyć alternatywne przyłącze z instalacji butlowej do gazowej instalacji grzewczej i w razie potrzeby wykonać ostateczne przyłącze. Mając kilka pełnych butli z gazem, można w ten sposób zabezpieczyć kilka dni, a nawet tygodni. W ofercie GOK Polska można znaleźć gotowe rozwiązania do podłączenia kilku butli gazowych: Instalacje butlowe

Instalacja 4-butlowa GOK
Przejście z gazu ziemnego na płynny

Każdy, kto ma własny dom i rozważa alternatywę zamiany ogrzewania gazem ziemnym na gaz płynny, z pewnością zadaje sobie pytanie: Czy kocioł gazowy/kondensacyjny może być w ogóle zasilany LPG zamiast gazem ziemnym? Według naszych badań jest to z reguły możliwe w przypadku nowszych urządzeń, ponieważ producenci projektują je z myślą o obu mediach. Zaopatrzenie w inny nośnik jest jedynie kwestią dostosowania. Nie można jednak tego uogólniać, bo oczywiście nie mogliśmy sprawdzić każdego producenta i każdego urządzenia. Niezależnie od tego, czy używa się nowego, czy nieco starszego urządzenia, bardzo ważne jest: jeśli rozważa się zmianę źródła energii, należy dowiedzieć się wcześniej, czy urządzenie, którego się używa w domu, nadaje się do tego i koniecznie skonsultować to z firmą specjalistyczną!

Obsługa kuchenki gazowej gazem płynnym

W wielu gospodarstwach domowych kuchenka gazowa i/lub płyta gazowa są zasilane z przyłącza gazu ziemnego. Każdy, kto obawia się nagłej przerwy w dostawie zadaje sobie też pytanie, czy możliwe jest również zasilanie kuchenki gazowej gazem LPG. Według naszych badań jest to w zasadzie możliwe u większości producentów. Niektórzy oferują nawet zestaw konwersji, w tym odpowiednie dysze, dzięki czemu kuchenka gazowa może być również obsługiwana za pomocą LPG. Jest to proste, gdy kupujesz nową kuchenkę gazową. Jeśli masz już używaną kuchenkę gazową - sprzedawcy i producenci często mają odpowiednie informacje na swoich stronach internetowych.

Ważne: Niezależnie od tego, czy chodzi o nowe przyłącze, czy o przebudowę, prace należy zawsze zlecać specjalistycznej firmie!

Podsumowanie

W pewnych warunkach gaz płynny jest zdecydowanie alternatywą dla gazu ziemnego. To, czy zmiana jest opłacalna lub ma sens, zależy ostatecznie od konsumenta i uwarunkowań instalacji.

Obsługa Klienta

pn-pt. 8.00 - 16.00 
email: [email protected]

ul. Traugutta 126
63-400 Ostrów Wlkp.
NIP: 622-24-90-580, BDO: 000110359
Sąd Rejonowy w Poznaniu IX Wydział Gospodarczy KRS Nr 0000167508
Kapitał Zakładowy 100.000 PLN
© 2022 GOK Polska | realizacja i wdrożenie KamikStudio